Zapalenie jelita grubego – objawy choroby
zapalenie-jelita-grubego-5

A A A

Stan zapalny dotyczący jelita grubego przez długi okres czasu może pozostać niezauważony. Przewlekły proces chorobowy może dawać jedynie dyskretne objawy toczącego się schorzenia. Bardzo często pacjenci zgłaszają się do lekarza w momencie, gdy choroba osiągnie już zaawansowane stadium. Przeczytaj, na jakie objawy należy zwrócić uwagę, podejrzewając zapalenie jelita grubego.

Krew w stolcu

Symptomem, który najczęściej jest powodem do niepokoju pacjentów jest zauważona domieszka krwi w porcji stolca. W zapaleniach jelit barwa krwi jest zwykle żywoczerwona, a co za tym idzie – łatwa do dostrzeżenia. Każde krwawienie, które występuje podczas defekacji powinno być skonsultowane z lekarzem, gdyż może ono świadczyć nie tylko o stanie zapalnym jelit, ale także o dużo poważniejszym stanie klinicznym, takim jak rak jelita grubego.

Biegunki

Przewlekłe biegunki są mało charakterystycznym objawem stanów zapalnych jelita grubego. Zwykle wiązane są one przez pacjentów z błędami dietetycznymi lub innymi chorobami. Jeśli jednak wzmożona częstotliwość oddawania stolca lub zmiana jego konsystencji na bardziej wodnistą, utrzymuje się przez kilka tygodni, może ona świadczyć o rozwijającym się procesie zapalnym, dotyczącym jelita grubego.

Bóle podbrzusza

Objaw chorobowy, polegający na bolesności dolnej części jamy brzusznej jest sygnałem, który często jest ignorowany przez pacjentów w związku z innymi stanami chorobowymi (na przykład z zapaleniem pęcherza moczowego lub u kobiet – z miesiączkami). W przypadku zapaleń jelit ważne są okoliczności pojawienia się bólu. O chorobie dolnego odcinka przewodu pokarmowego świadczą te dolegliwości, które mają miejsce bezpośrednio przed, w trakcie i po oddaniu stolca. Jeśli ból pojawia się właśnie w tym czasie, ma on bezsprzeczny związek z jelitem grubym i powinien być skonsultowany z lekarzem.

Postępujące wyniszczenie

Pacjent, który choruje na zapalenie jelita grubego, bardzo często może odczuwać przewlekłe zmęczenie. Jest to bezpośrednie następstwo krwawień do światła jelita grubego. Ich źródłem jest uszkodzona błona śluzowa tego narządu. Nadmierna utrata ilości krwi krążącej skutkuje wyniszczeniem, obniżeniem wydolności organizmu i pogarszającym się stanem ogólnym chorego. Często może także dojść do spadku masy ciała, nie związanego ze zmianą sposobu odżywiania.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*